pravé hodinky, ocelový model Datejust s bílým ciferníkem

Kde a proč hledat sériové číslo u Rolexů

Není novou informací, že značka Rolex patří mezi nejoblíbenější a nejrespektovanější výrobce luxusních švýcarských hodinek na světě. Rolexky jsou symbolem prestiže, úspěchu a také bezchybného stylu. Tak výjimečné postavení však s sebou nese i stránky stinné. Obrovská popularita hodinek Rolex způsobila, že se nám během šedesátých let rozmohl takový nešvar — a sice padělky. A vzhledem k tomu, že dealeři falešných Rolexek za sebou mají již mnoho dekád dlouhý trénink, není divu, že jsou tyto podvrhy neustále propracovanější a žádanější. 

Přestože pro rozeznání originálu od kopie existuje spousta rad a triků, existuje jedno poznávací znamení, které je něco jako králem mezi ostatními. A jestliže vás téma koupě a prodeje luxusních hodinek zajímá, doporučujeme vám náš článek Všechno, co potřebujete vědět při výběru luvusních hodinek z druhé ruky.

Sériové číslo.

Každé hodinky Rolex mají svoje unikátní sériové číslo. Lze podle něj zjistit, jaká je skutečná hodnota vašich Rolexek. A právě díky sériovému číslu můžete tyto luxusní hodinky nakupovat a prodávat bez obav a s důvěrou. 

 

Kde sériové číslo hodinek Rolex hledat?

Všechny Rolexky na sobě mají sériové číslo vyryté. Místo se ale u jednotlivých kousků může lišit. Záleží zde totiž na roku jejich výroby. 

hodinky s odepnutym kovovym tahem, aby slo precist seriove cislo

 

U starších modelů lze sériové číslo najít mezi výstupky na těle hodinek — na straně, kde je číslice 6. Znamená to, že abychom jej mohli přečíst, je nejprve potřeba odstranit řemínek. Typicky půjde o 4 – 8 místné číslo. 

Od roku 2005 však začala značka z estetických důvodů gravírovat sériová čísla na vnitřní okraj hodinek — opět na straně s číslicí 6. U novějších modelů tím pádem není potřeba odstranit řemínek, abychom se k sériovému číslu dostali. 

model Submariner a označení místa, kde se nachází sériové číslo

 

Sériové číslo však lze zjistit i poněkud pohodlnějším (a v případě starších modelů méně invazivním) způsobem. Stačí se podívat na certifikát pravosti nebo na doklady, které jste k hodinkám při nákupu dostali. 

 

Nový systém sériových čísel z roku 2010

V roce 2010 přestala značka Rolex používat po sobě jdoucí pořadí čísel a představila zcela novou metodu, jak věnovat každým ze svých hodinek jedinečné označení. 

Od té doby je na Rolexky vyryto  unikátní náhodně sestavené identifikační číslo společně s písmenem. A zatímco za původního systému bylo určit věk hodinek za využití Rolex databáze sériových čísel velmi snadné, nyní už to kvůli náhodnému přidělení sériového čísla možné není.

Hlavním důvodem této změny byla motivace ztížit výrobcům falešných Rolexek práci, jak jen je to možné. 

Už jen vygravírovat sériové číslo stejně perfektně, jako to dělá firma Rolex, je opravdu velmi složité.

Přestože nový systém náhodných čísel společně s certifikátem pravosti a dalšími originálními Rolex doklady možnost nerozeznání padělku od originálu výrazně sníží, je pokaždé dobré si sériové číslo Rolexek, které chcete prodat či koupit, zkontrolovat a ověřit si jeho platnost pomocí tabulky sériových čísel hodinek Rolex. Chcete-li si přečíst náš článek o tom, jak rozeznat pravé hodinky od falešných, najdete jej zde.