Datejust, jeden z nejslavnějších modelů hodinek vůbec

TOP 5: Nejslavnější modely hodinek Rolex

Věděli jste, že firma Rolex je oficiálně charita pod vlastnictvím nadace jejího zakladatele jménem Hans Wilsdorf Foundation? Je to tak. A proč je tato informace důležitá pro příspěvek o nejpopulárnějších modelech Rolexek? Protože jakožto charita není společnost povinna zveřejňovat žádné údaje o svých prodejích. Jinými slovy — o tom, které Rolex modely jsou na pomyslném vrcholu, můžeme vlastně pouze spekulovat. Zeptáte-li se však na názor expertů a znalců, většinou se shodnou na stejné top pětce, kterou si ukážeme dnes.

Jaké kousky to tedy jsou?

  • ROLEX SUBMARINER

nejslavnější model firmy Rolex - Submariner

Skutečně ty patrně nejpopulárnější a nejrozpoznatelnější Rolexky všech dob. Model byl představen v roce 1953 a byl vyvíjen tak, aby byl schopen sloužit také potápěčům. Jeho součástí je patentované pouzdro Oyster, díky kterému se Rolex Submariner nejpravděpodobněji stal vůbec prvním spolehlivě vodotěsným modelem na světě. Hodinky však nejenže plnily svou funkci, jejich nadčasový a elegantní design byl vhodný pro jakoukoliv společenskou příležitost. A zatímco s původním modelem jste se mohli potopit “jen” do hloubky 330 stop, moderní verze hravě zvládnou i stop 1000. Vzhledem k jejich popularitě se na prodejně nikdy neohřejí dlouho, ale když budete míst štěstí, můžete na ně u nás narazit.

 

  • ROLEX COSMOGRAPH DAYTONA

chronograf Daytona, představující etalon mezi luxusními hodinkami

Pokud jste posledních 20 let nestrávili trosečničením na opuštěném ostrově, patrně vám neuniklo, že Rolex Daytona se stal jedním z nejvyhledávanějších modelů posledních dekád. Tyto dnes již ikonické švýcarské hodinky byly původně vyrobeny pro automobilové závodníky a své jméno získaly podle města Daytona na Floridě, jež patří k nejzásadnějším “závodním” městům na světě. Model se může pochlubit spolehlivým chronografem a tachymetrem, díky kterým dovede přesně měřit rychlost až do neuvěřitelných 400 km/h. Pro svůj výrazný sportovní vzhled se hodinky Rolex Daytona staly vele-oblíbenými  zejména mezi muži.

 

  • ROLEX DATEJUST

detail na jedny z nejprodávanějších modelů značky Rolex, model Datejust

Rolex Datejust patří k nejhistoričtějším modelům, jehož produkce musela být pro obrovskou poptávku mnohokrát prodlužována. Hodinky byly na trh uvedeny v roce 1945 a staly se důležitými pionýry díky vůbec prvně použité samonatahovací datové funkci. S pohodlným přečtením aktuálního data pak pomůže proprietární safírové sklíčko “kyklop” (Cyclops lens) se zvětšovacím efektem, které firma Rolex představila na začátku padesátých let. Hodinky jsou k dispozici v několika úpravách a barvách a mohou je zdobit diamanty. Srovnatelně populární mezi ženami i muži, Rolex Datejust jsou perfektním kouskem pro každodenní nošení, se kterým se budete cítit luxusně i v teplákách.

 

  • ROLEX GMT-MASTER

záběr na korunku ikonického modelu GMT Master

Hodinky Rolex GMT-Master byly vyroben speciálně pro piloty a navigátory letecké společnosti Pan American Airways’ a světu se představil v roce 1954. Původní model, který se vyráběl až do konce devadesátých let, se vyznačoval 24 hodinovým displejem a čtvrtou ručičkou, díky čemuž bylo možné nastavit čas podle dvou různých časových zón. Už počátkem let osmdesátých však firma Rolex přišla s modelem GMT-Master II. Ten sice na první pohled vypadá se svým předchůdcem zcela identicky, rozdíl zde tkví v technologii. Ta je u mladší verze aktualizována. Součástí je nyní hodinovou ručičku s rychlým nastavením, kterou lze přetočit dle jiného časového pásma tak, aniž by se musela minutová a vteřinová ručička zastavit.

 

  • ROLEX YACHT-MASTER

model Yacht Master, kterým Rolex navázal na jiné sportovní modely

Posledním kouskem naší top pětky je model Yacht-Master z roku 1992, jenž byl vytvořen jako lukrativnější alternativa modelu Submariner. Yacht-Master se stal prvními sportovními hodinkami Rolex, které se nabízely ve třech různých velikostech — 29mm, 35mm a 40mm. Avšak u moderních Yacht-Masterů jsou dostupné velikosti pouze dvě, a to 37mm a 40mm. Obě verze, originální Yacht-Master i moderní Yacht-Master II jsou voděodolné, obíhají je robustní ručičky a číslice jsou výrazné a dobře čitelné. Kombinace jejich praktičnosti a nadčasového vzhledu je okamžitě vystřelila mezi Rolex favority. Stejně jako ostatní modely značky vynikají robustní konstrukcí – Rolexy jsou konstruovány tak, aby vydržely. Více na toto téma si můžete přečíst v našem článku zde.